|
|
Základní škola Kořenov
|
Naše malotřídní škola byla založena v roce 1901. V roce 2003 se stala kořenovská základní škola právním subjektem. Zřizovatelem je Obec Kořenov.
Jsme neúplnou základní školou s 1. až 5. postupným ročníkem. Třídy se tvoří spojením různých ročníků dle aktuálního počtu žáků. Učebny jsou vybaveny nejmodernější audiovizuální technikou, samozřejmostí jsou interaktivní tabule. Pro výuku informatiky slouží počítačová učebna. Mimoškolní činnost žáků je realizována v různých kroužcích. Škola se pravidelně zúčastňuje kulturních, sportovních aj. akcí. Většina žáků pochází z přilehlých částí obce. Škola není plně organizovaná. Ve škole pracuje jedno oddělení školní družiny. Součástí školy je i školní jídelna - výdejna, kam se dováží jídlo ze školní jídelny na Polubném. Kapacita školy je 65 žáků, mateřské školy 35 dětí, 25 žáků školní družiny, školní jídelna – výdejna, s kapacitou 70 strávníků, školní jídelna v Polubném s kapacitou 60 jídel. Škola není typem spádové školy. Žáci, kteří školu navštěvují, jsou většinou místní. Dopravu dětí do školy zajišťuje Obecní úřad v Kořenově svozovým vozem. Žáci jsou sváženi z částí: Kořenov, Polubný a Příchovice. Po skončení pětileté školní docházky mají žáci možnost přejít na různé typy škol, např.:
Gymnázium Tanvald
Základní škola Tanvald- Sportovní
Základní škola Desná v Jizerských horách
Základní škola Jana Masaryka- Harrachov
Škola se nachází v krásném prostředí Jizerských hor, patří k ní velký pozemek a školní hřiště, které umožňují dětem dostatek zdravého pohybu v přírodě.
NAD KRONIKOU NAŠÍ ŠKOLY
Česky psanou kroniku začal psát až první poválečný ředitel školy pan Karel Mikeš.
Pravidelné vyučování začalo r. 1767, učitel Tadeáš Jezdinský učil střídavě v Dolním Polubném a v Kořenově. Po otevření školy v Horním Polubném, přešel učitel Jezdinský na "štaci", kam chodily děti ze všech částí obce.
Základní kámen naší školy byl položen 1. května 1900, stavba byla dokončena v létě 1901. Byla to škola s německým vyučovacím jazykem, česká škola byla v Dolním Kořenově. Vraťme se ale k roku 1945. Pan Karel Mikeš nastoupil do funkce 15. října a pracovní poměr ukončil 31. července 1982, tedy po úctyhodných 37 letech. Vedle něj se střídali další pracovníci – učitelky ručních prací, vyučující náboženství, později učitelky 2. a 3. třídy a jediná vychovatelka paní Věra Mikešová (od 1. 4. 1956).
|